Skip to content ↓

Meet the Team

Core Leadership Team

Mel Nugent

Headteacher

Saeeda Wilson-Andoh

Deputy Headteacher

Christine Smith

School Business Manager

Mandy Robertson

Inclusion and Wellbeing Leader

Tina Palfreyman

English Leader

Lower KS2 Leader

Alison Summerfield

SendCO

Extended Leadership Team

Laura Christian

Upper KS2 Leader

Kayleigh Cormican

KS1 Leader

Alysia Jacobs

EYFS Leader

Teaching Team

Sharron Lee

Nursery Leader

Daisy Class

Alysia Jacobs

EYFS Teacher

Poppy Class

PSHE Leader

Rose Szentpeteri

Year 1 Teacher

Conker Class

Art Leader

Kayleigh Cormican

Year 2 Teacher

Acorn Class

Humanities Leader

Ramina Joseph

Year 3 Teacher

Teasel Class

Jo Martignetti

Year 3 Teacher

Clover Class

DT Leader

Tina Palfreyman

Year 4 Teacher

Rosehip Class

English and Computing Leader

Emma Casey

Year 5 Teacher

Catkin Class

Ranbir Sandhu

Year 5 Teacher

Sycamore Class

Aimee Barr

Year 6 Teacher

Wheat Class

Music Leader

Laura Christian

Year 6 Teacher

Barley Class

Science Leader

Chris Froud

PE Teacher

PE Leader

 

Support Staff 

Rachel Edwards

HLTA

Nursery and KS1

Lisa Smith

Teaching Assistant

Nursery

Ilaria De-Castro

Teaching Assistant

EYFS

 

Jan Parry

Teaching Assistant

EYFS

Annemarie Hann

Teaching Assistant

KS1

Sanaa Ali

Teaching Assistant

KS1

Paula Robinson

Teaching Assistant

KS1

Sylvia Anderson

Teaching Assistant

KS1

Kim Elms

Teaching Assistant

KS1

Georgina Borah

Teaching Assistant

KS2

Librarian

Carmen Shamuyarira

Teaching Assistant

KS2

Kamaljit Kaur

Teaching Assistant

KS2

Helen Ray

Teaching Assistant

KS2

Umme Mamujee

Teaching Assistant

KS2

Brooke Carey

Teaching Assistant

KS2

Sylvonie Noel

Teaching Assistant

KS2

Alison Thomson

Teaching Assistant

KS2

Kathryn Ager

Teaching Assistant

KS2

Office and Admin Staff

Christine Smith

School Business Manager

Beth Whately-Ryan

School Business Support Officer

Amy Overall

School Business Support Officer

Lunchtime Support Staff

Vivian Ntiamoah

Lunchtime Supervisor

Yvonne Lee

Lunchtime Supervisor

Shazia Raza

Lunchtime Supervisor

Sharon Smith

Lunchtime Supervisor

Menaga Sivaranjan

Lunchtime Supervisor

Kitchen Staff

Lisa Lowther

Chef

Site Staff

Mark Kalisz

Site Manager

Alison Thomson

Cleaner

Tracy Impey

Cleaner

Anna Kasperska

Cleaner

Allsorts After School Support 

Sarah Knightly

Play Leader

 

Deputy Play Leader

Vivian Ntiamoah

Play Worker